Politik USA

Afroman vill bli USA:s president 2028

Redaktionen
Afroman talar på en scen i Las Vegas med cannabisfrågan i fokus
Afroman väckte uppmärksamhet i Las Vegas med sin presidentambition och sitt tydliga budskap om legal cannabis.

Afroman vill bli USA:s president 2028 och driver samtidigt krav på legal cannabis, frihet och civilrättsreformer.

Från cannabisanthem till politiskt budskap

Afroman, rapparen bakom den klassiska låten Because I Got High, är tillbaka i rubrikerna. Den här gången handlar det inte bara om cannabis och popkultur, utan också om politik. Under Bitcoin Conference i Las Vegas överraskade Joseph Edgar Foreman, som artisten egentligen heter, publiken med beskedet att han vill kandidera till presidentvalet i USA 2028.

Med sitt stora genombrott i början av 2000-talet blev Afroman snabbt en av de mest igenkända rösterna inom stoner-kulturen. Låten blev en global hit, men för artisten själv blev den också startpunkten för ett längre engagemang för cannabislegalisering, personliga rättigheter och frihet från statlig överstyrning. I dag använder han sin scen för att prata om precis de frågorna.

Cannabislegalisering i centrum

Afroman har länge varit tydlig med sin linje: han vill se legal cannabis överallt i USA. Det är inget nytt budskap för honom. Redan 2014 samarbetade han med legaliseringsorganisationen NORML och släppte en ny version av sin kända låt, där han lyfte fram de positiva sidorna av cannabis på ett mer uttalat sätt.

Budskapet i Las Vegas låg därför helt i linje med hans tidigare offentliga ställningstaganden. Han talade om individuell frihet, självbestämmande och behovet av reformer som minskar statens hårda grepp om människors vardag. För många i publiken passade det väl in i konferensens liberala och entreprenörsdrivna atmosfär.

“Legal weed everywhere” har länge varit en av Afromans tydligaste politiska paroller.

Polisrazzian som förändrade allt

En avgörande vändpunkt kom 2022, när polisen genomsökte hans hem i Ohio misstänkt för kidnappning och narkotikahandel. Några åtal ledde det aldrig till. I stället hittades cannabisprodukter, röktillbehör och kontanter. För Afroman blev händelsen bränsle till nya låtar och musikvideor, där han använde material från sina egna övervakningskameror för att skildra razzian.

De inblandade poliserna svarade med att stämma honom på miljonbelopp för förtal och integritetsintrång. Men våren 2026 gick juryn på rapparens linje. För många civilrättsaktivister blev han därefter en symbol för yttrandefrihet och motstånd mot myndighetsmissbruk.

En kandidat eller en provokatör?

Om Afroman faktiskt har en realistisk chans att bli president återstår att se. Hans politiska stil blandar allvar, aktivism och showmanship på ett sätt som gör honom svår att placera. Men just därför får han också uppmärksamhet.

Hans resa säger mycket om hur cannabisfrågan har förändrats. Det som en gång sågs som ren subkultur diskuteras nu öppet av artister, investerare, företagare och politiker. Afroman står mitt i den utvecklingen — som rappare, aktivist och möjlig presidentkandidat.

Mer intressant läsning


Relaterade artiklar


Utvalda